Skip to main content

Насамперед відзначимо, що «податок на розкіш» — це неофіційна назва деяких видів податку на майно, а саме: податку на нерухоме майно та транспортного податку.  Ідеться фактично про сплату податку за надлишкові квадратні метри та «люксові» авто. Тому цей податок ще називають «податок на розкіш».

ПОДАТОК НА НЕРУХОМЕ МАЙНО

Хто платить?

Платниками «податку на розкіш» є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками відповідного майна.

В якому разі платити?

Сплатити податок маєте, якщо володієте:

  • квартирою площею понад 60 кв. м, або
  • приватним будинком площею понад 120 кв. м, або
  • квартирою та будинком загальною площею понад 180 кв. м.

Якщо власниками нерухомості є кілька осіб кожна з них зобов’язана сплатити за частину, що належить їй.

Як розрахувати?

Сплачуйте податок винятково за «зайві» або надлишкові квадратні метри. Припустимо, площа квартири 86 кв. м. У такому разі доведеться заплатити податок за 26 кв. м (86 кв. м – 60 кв. м).

В залежності від регіону, ставка податку може відрізнятися, але максимальною ставкою є: 97,50 грн за кожен «зайвий» квадратний метр. Конкретну ставку податку на нерухомість шукайте на офіційному сайті місцевого органу влади.

Крім того, за квартиру, загальна площа якої перевищує 300 кв.м, або за будинок площею понад 500 кв. м власник зобов’язаний сплатити додатково ще 25 000 грн на рік за такий об’єкт нерухомості. Тобто це ще + 25 тис. грн. щорічно до суми податку.

Оподаткуванню підлягають об’єкти житлової та нежитлової нерухомості або їхні частини.

ТРАНСПОРТНИЙ ПОДАТОК

Під оподаткування транспортним податком підпадають легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середня ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати (у 2022 році — 375 × 6500 грн = 2 437 500 грн).

Перелік авто, які потрапляють під оподаткування та розрахунок їх ринкової вартості, можна подивитися на сайті Мінекономіки https://www.me.gov.ua/vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA  . Розмір податку становить 25 000 гривень на рік.

Коли сплачувати

Фізособи

Обов’язок сплати податку фізособою виникає тільки у разі отримання від податкової служби відповідного податкового повідомлення-рішення (пп. 266.7.1, 267.6.1 ПК). Тобто, власник автомобіля або нерухомості не повинен самостійно розраховувати та сплачувати такий податок.

Після отримання податкового повідомлення у власника є 60 днів на сплату відповідного податку (пп. 266.10.1, 267.8.1 ПК).

Юридичні особи

Юридичні особи обчислюють податок самостійно і сплачують авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображають у річній податковій декларації (пп. 266.7.5, 266.10.1, 267.6.4, 267.8.1 ПК).

Що буде за несплату

У випадку затримки сплати податку до 30 днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, власнику загрожує штраф у розмірі 5% від суми податку.

У випадку затримки більше ніж 30 днів ризикуєте штрафом у розмірі 10% суми податкового боргу (п. 124.1 ПК). ПК не передбачає відповідальності за несвоєчасну сплату фізичною особою податку у разі, якщо податкове повідомлення-рішення з такого податку орган ДПС не надіслав за податковою адресою платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення або не вручив йому або його представнику особисто.

Наталія Васильченко — головний редактор системи «Expertus: Головбух»

 32 просмотров

Close Menu